Co zrobić, by dziecko nie gubiło swoich rzeczy? Nadruki sitodrukiem

Chyba każda mama zna uczucie, jakie towarzyszy sytuacji, w której latorośl przychodzi do nas z płaczem, bo… kolejny raz zgubiło ulubioną zabawkę. Dla dorosłych sytuacja zgubienia ważnych rzeczy bywa stresująca, a dzieciom może ona nawet spędzać sen z powiek! Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które sprawią, że Twoje dziecko przestanie gubić swoje rzeczy!
Trening porządkowania

To prawdziwa „podstawa podstaw”. Aby dziecko przestało gubić swoje rzeczy, musi nauczyć się je odkładać na miejsce. Tłumacz i pokazuj dziecku, jak ważne jest sprzątanie po skończonej czynności. W przypadku bardzo małych dzieci, które mają jeszcze trudności z koncentracją i dopasowywaniem elementów, możesz oznaczyć rzeczy i ich „miejsce przeznaczenia” odpowiednimi kolorami. Nie zapomnij o chwaleniu malucha, kiedy uda mu się wykonać zadanie!
Jak najmniej drobiazgów

Prosta zasada, która potrafi raz na zawsze rozwiązać problem znikających rzeczy. Naucz dziecko, że kiedy wybiera się do przedszkola, nie zabiera ze sobą drobnych elementów, które łatwo jest zgubić. Wyjątkowo małe zabawki lub dodatki do ubrań łatwo mogą się zawieruszyć… powodując smutek i złość u dziecka.
Lista przyborów czarodzieja

Jeśli Twój maluch już czyta – możesz sporządzić ją w formie pisanej. Jeśli jeszcze nie opanowało tej umiejętności – wykonaj ją na przykład przy użyciu obrazków. Tego rodzaju listę Twoja latorośl może nosić codziennie do szkoły lub przedszkola, a po skończonym dniu sprawdzać, czy spakowało wszystko to, co się na niej znajduje. Warto wykonać listę na kolorowym papierze i ozdobić – na przykład stylizując ją na listę, jaką posiadał każdy z uczniów Hogwartu!
Nadruki – sprzymierzeniec rodzica

Metoda, która pokochały tysiące rodziców na całym świecie. Zanim wyślesz dziecko do przedszkola, kup „etykietki” z nadrukiem (dobrze sprawdza się sitodruk – zobacz na stronie) – może to być imię Twojego dziecka lub symbol, który Twój maluch rozpoznaje. Następnie umieść je na przedmiotach, które dzieci często gubią lub które mogą mieszać się z rzeczami innych przedszkolaków – takich jak buty, kubeczek do płukania zębów czy piórnik. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że dzieci nie szarpią się nie kłócą, próbując dociec, który przedmiot należy do nich, a który – do kolegi.
Przedmioty, które da się pokochać

Dzieci często przywiązują się emocjonalnie do swoich rzeczy – jeśli Twój maluch „pokocha” swoją poduszkę z bohaterem ulubionej kreskówki, „szanse” na zgubienie jej zdecydowanie zmaleją! Kiedy więc kupujesz dziecku wyprawkę do przedszkola lub szkoły, pozwól mu wybrać rzeczy. Jeśli latorośl będzie lubiła swój piórnik lub kredki i będzie dumne z ich posiadania – samo wyrobi w sobie nawyk pilnowania własnych drobiazgów!
Feeria barw w plecaku

Przedmioty, które są utrzymane w jaskrawych, wręcz fluoroscencyjnych kolorach, zdecydowanie trudniej jest zgubić! Jeśli możesz, kup więc dziecku „odblaskowe” rękawiczki, czapkę czy piórnik. Takie rozwiązanie warto stosować również w domu – przedmioty, które dziecko często zawierusza w zakamarkach swojego pokoju lub szafki, powinny być dobrze widoczne!

child-1522870_640

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *