Czy da się wyjść ze szpitala zdrowym?

Historie o zakażeniach podczas pobytu w szpitalu nie należą niestety do rzadkości. Na szczęście nowoczesne systemy bezpieczeństwa, takie jak znane na całym świecie sage i higieny minimalizują ryzyko wystąpienia takich dolegliwości i obecnej medycynie daleko już do tej sprzed kilkunastu lat, kiedy zarażenie wirusem żółtaczki było na porządku dziennym. Podczas pobytu w szpitalu czy wizyty w przychodni warto pamiętać o prawach pacjenta i pozostać czujnym na wykonywane czynności i sposób sterelizacji narzędzi. Zawsze można pytać – o to, jakie zasady bezpieczeństwa zostały zachowane albo czy narzędzia na pewno są jednorazowego użytku.

 

Kiedy może dojść do zakażenia?

Najczęściej zakażenia związane są z krwią – przez wszelkie, nawet najmniejsze ubytki w ciele mogą dostać się do organizmu bakterie odpowiedzialne za rozwój choroby. Z tego powodu wszystkie igły muszą być sterylnie czyste. O higienie powinna pamiętać również osoba wykonująca zabieg nawet tak prozaiczny, jak pobranie krwi.

 

Nie tylko w szpitalu

W szpitalach jest najwięcej możliwości zakażenia, ale też najbardziej rozwinięte i przestrzegane są tam standardy higieny. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku gabinetów kosmetycznych. Zwykle kosmetyczki nie mają nad sobą przełożonej tak, jak np. pielęgniarki. W gabietach kosmetycznych są za to wykonywane liczne zabiegi, które podobnie jak w szpitalu mogą wiązać się z występowaniem zakażeń. 80% zakażeń, do których dochodzi w gabinetach kosmetycznych związana jest z brakiem higieny i wielokrotnym używaniem narzędzi, które nie służą do tego celu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *