Dieta jajeczna ? co warto wiedzieć?

Dieta jajeczna została opracowana w jednej z amerykańskich klinik, która specjalizuje się w leczeniu otyłości. Jest to dieta niskokaloryczna, która pozwala w bardzo szybkim czasie zrzucić kilka kilogramów. Jest to jednak dieta restrykcyjna, a zatem niezbyt pozytywnie wpływa na zdrowie. Większość ekspertów radzi, by stosować ją jedynie przez 3-5 dni. Ale na czym opiera się taka dieta? Co powinno się o niej wiedzieć?

Dieta jajeczna opiera się głównie na jedzeniu jajek. Jej twórcy odwołują się do licznych właściwości tego produkty. Przede wszystkim jajka mają właściwości odchudzające. A to dzięki temu, że są niskokaloryczne i bogate w białko. Jajka na długi czas zaspokajają również apetyt. Poza tym jajka są również źródłem licznych witamin ? A, D, E i K, a także różnych minerałów ? magnezu, potasu i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jedzenie jajek ma jednak również swoje wady ? dużo w nich cholesterolu, co może wywoływać choroby krążenia, a także za mało węglowodanów.

Jakie zasady rządzą dietą jajeczną? Jej jadłospis opiera się głównie na jajkach ? szczególnie tych gotowanych na twardo (6 sztuk). Trzeba gotować je odpowiednią ilość czasu ? nie dłużej niż 10 minut, gdyż później białko takie trudniej jest strawić. Jajka należy łączyć z tłuszczami ? majonezem, olejem czy masłem. W trakcie diety należy jeść trzy posiłki dziennie, pić wodę i herbatki ziołowe lub słabą czarną herbatę, można też dodać warzywa i owoce.

Przykład jadłospisu ? śniadanie: 2 jajka na twardo i grejpfrut, obiad: 2 jajka na twardo, sałatka warzywna, kolacja: 2 jajka na twardo i jabłko.

Zalety diety:

-szybki spadek wagi

Wady:

-nie nadaje się dla wszystkich, np. dla osób z wysokim cholesterolem

-jest bardzo restrykcyjna i monotonna

-szkodliwa dla zdrowia

-trzeba lubić jajka

-po zakończeniu duże prawdopodobieństwo efektu jo-jo

-osłabienie i senność ? mało węglowodanów=mało energii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *