Emigrantki pamiętniki z wakacji w Polsce. Trzy odwiedzone przeze mnie ośrodki narciarskie

Kiedy w piątek zaczął padać śnieg, moi znajomi z pracy załamali się. Zaczęli narzekać, że będą musieli odśnieżyć samochody, będą długo wracać do domu i na pewno dzieci nie dadzą im spokoju, bo będą chciały lepić bałwana. A ja cieszyłem się jak głupi do sera. Dlaczego? Dla mnie opady śniegu oznaczają jedno: poprawę warunków narciarskich. Tak, od lat jeżdżę na nartach i nie wyobrażam sobie zimy, w której nie mógłbym na nie wyjechać. I to przynajmniej kilka razy. Jeśli mam więcej czasu, chętnie odwiedzam nowe (dla mnie oczywiście) ośrodki narciarskie. Ale kiedy do dyspozycji mam tylko weekend – stawiam na pewniaki. Jakie? Oto moje trzy czarne konie spośród ośrodków narciarskich w Polsce.

 

Białka Tatrzańska

Sprawdzając rankingi ośrodków Białka od lat zajmuje pierwsze miejsce. I wcale mnie to nie dziwi. W nieco ponad dziesięć lat  gestorzy stacji na Bani, Kotelnicy i Kaniówce uruchomili siedem krzesełek, aż dwa w tamtym sezonie i to nie byle jakie, bo 6-osobowe kanapy. Trasy liczą już przeszło 15 km. Białka Tatrzańska może pochwalić się najlepszym systemem zaśnieżania. I to jest dla mnie najważniejsze. Kiedy pogoda krzyżuje plany w innym ośrodkach, to wiem, że tu będę mógł poszusować. Jedyny minus to tłok. Ale miejsc noclegowych jest tak dużo, że można coś znaleźć niemal zawsze. No i do tego wiele bezpłatnych parkingów. Białka to raj nie tylko dla narciarzy, ale dla turystów w ogóle. Dlatego, kiedy moi znajomi z Anglii chcieli przyjechać do rodziny i przy okazji pojeździć, bez wahania poleciłem im Białkę. Byli zachwyceni, szczególnie, że wydali dużo mniej, niż planowali, a to dzięki skorzystaniu z mojego rabatu „stałego klienta” w jednym z pensjonatów i wysyłce sprzętu narciarskiego jako paczki przez AngliaPolska.pl. Swoją drogą, to niezły pomysł, żeby nie przepłacać za bagaż na lotnisku.

Grapa-Litwinka_-_mapa_tras

Zieleniec

Bardzo lubię urozmaicać swoje wyjazdy, dlatego czasem odwiedzam „konkurencję”. Zieleniec od lat stara się dogonić Białkę Tatrzańską i muszę przyznać, że nieźle mu to wychodzi. To idealne miejsce na pierwszy i ostatni wyjazd w sezonie, bo jeśli tylko zima jest prawdziwą zimą, to śnieg można tu zobaczyć już pod koniec listopada i utrzymuje się nawet do połowy kwietnia. Dzięki temu trzy lata wstecz mój sezon narciarski trwał 5 miesięcy. Kupując tylko jeden karnet można skorzystać aż z 20 wyciągów. Długość tras przewyższa nieco Białkę. No i widoki – gdzie nie spojrzysz góry. Coś pięknego.

skiing-274393_1280

Zakopane – Kasprowy Wierch

Wiem, wiem – mało oryginalny pomysł na zamknięcie „Top 3”. Ale pisząc o Zakopanym mam tak naprawdę na myśli jedno. A mianowicie najdłuższą trasę narciarską. 5400 metrów zjazdu w dół z różnicą wysokości 927 m – to daje kopa. Trasa prowadzi z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic. Górna część jest przeznaczona tylko dla najlepszych („czarna trasa”), czyli właśnie dla mnie (nie chwaląc się oczywiście). Niestety, nie zawsze można z niej korzystać, bo nie jest sztucznie dośnieżana. Położenie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego zobowiązuje. Ceny noclegów i tłok na Krupówkach nie zachęca do zostawania tu dłużej, ale dla tej jednej trasy warto przyjechać. Dlatego w środku sezonu, czyli kiedy można spodziewać się najlepszych warunków, zjawiam się tu przynajmniej raz, na jeden weekend.

 

Wszyscy moi znajomi i rodzina wiedzą, że mam bzika na punkcie nart. Byłem już w wielu ośrodkach (m.in. Krynica, Czarna Góra, Dwie Doliny, Szczyrk, Szklarska Poręba, Wisła, Jurgów, Istebna, Bukowina – mógłbym tak wymieniać kolejne dwie linijki), ale te trzy są według mnie najlepszym pomysłem na wyjazd. Szczególnie, jeśli ktoś nie lubi kombinować i chce, żeby na wyjeździe wszystko było dograne. W każdym z tych miejsc można robić coś więcej, niż tylko siedzieć na stoku, co jest zbawienne, jeśli ktoś z rodziny czy paczki, z którą jedziemy nie lubi jeździć na nartach. Ale – czy tacy ludzie w ogóle istnieją?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *