Zioła oczyszczające organizm – 5 propozycji

Niezdrowy tryb życia i brak zbilansowanej diety każdego dnia przyczynia się do zanieczyszczenia naszego organizmu toksynami. Jedną z najlepszych metod ich pozbycia się, czyli detoksykacji, jest ziołolecznictwo. Oczyszczenia organizmu dokonuje się stosując zioła należące do tzw. blood cleaners ? ?czyścicieli krwi?. Są to rośliny zawierające substancje o działaniu moczopędnym, wspomagającym przemianę materii i zwiększającym wydzielanie żółci.

 

Zioła oczyszczające, zwane także ziołami wspomagającymi filtrację, można bez problemu nabyć w każdym sklepie zielarskim. Możemy również poszukać ich na łąkach, choć tu już należy uważać by nie zebrać ziół na terenach zanieczyszczonych, lub by po prostu nie pomylić się w tym, co zbieramy. Jeśli wolimy własnoręcznie przygotowane zioła od tych zakupionych w sklepie, możemy też rozważyć ich uprawę w przydomowym ogródku lub w doniczkach na balkonie.

 

Poniżej znajduje się zestawienie najpopularniejszych blood cleaners:

 

Mniszek lekarski

mniszek

Korzeń tej rośliny, zwanej pospolicie mleczem, to prawdziwa skarbnica potasu, żelaza i wapnia. Picie naparu z korzenia pozytywnie wpływa na wątrobę i trawienie, działa moczopędnie i poprawia ciśnienie krwi.

Skrzyp polny

 skrzyp

Dla ogrodników trudny do wytępienia chwast, dla zielarzy ? cenne i bogate w krzem zioło. Działa moczopędnie. Ponadto wykazuje dobroczynny wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

 

Pokrzywa zwyczajna

 Illustration_Urtica_dioica0_clean

Ma lekkie działanie moczopędne, pobudzające wydzielanie żółci i oczyszczające. Uzupełnia takie minerały, jak żelazo, potas i wapń, pomaga w walce z alergią. Można ją stosować w formie naparu z liści (bogatych w witaminę K, C i B2 garbniki i chlorofil, dzięki czemu mają działanie zapobiegające anemii), lub jako wywar w korzenia.

 

Łopian większy

 rys52

W ziołolecznictwie stosuje się przede wszystkim jego korzenie. Ma ona działanie napotne i moczopędne, a także pobudzające wydzielanie soków żołądkowych i żółci.

 

Fiołek trójbarwny

 fiolek

Potocznie nazywany bratkiem, pomaga w wydalaniu wody z organizmu, przyspiesza przemianę materii, odtruwa, uszczelnia naczynia krwionośne, zwalcza trądzik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *